PRZYCZYNY:

 • Przede wszystkim nieodpowiednia pielęgnacja,
 • Genetyka,
 • Długość paznokcia,
 • Złe obuwie ( za mały rozmiar obuwia przy treningu biegowym lub wspinaczce górskiej),
 • Uraz mechaniczny,
 • Choroby na skutek których paznokcie stają się grube i trudne do obcięcia,
 • Otyłość,
 • Halluksy.

Prawie we wszystkich mediach spotykamy się z uwagami dotyczącymi prawidłowego obcinania paznokci, które sugerują aby przycinać paznokcie w linii prostej. Moim zdaniem, obcinanie paznokci powinniśmy dopasować do kształtu i układu palców, ponieważ każda stopa jest inna. W praktyce, nie zawsze obcinanie paznokci w linii prostej jest prawidłowe.

PONIEWAŻ:

 • Ranimy paznokciem palce sąsiadujące,
 • Taki kształt sprzyja odrywaniu się paznokcia od łożyska, a co za tym idzie bardzo łatwo złapać infekcje grzybiczną lub wirusa HPV,
 • Podczas nacisku paznokieć obcięty w linii prostej jest narażony na pęknięcie w niekontrolowanym miejscu, co może doprowadzić do powikłań.

MOJA RADA:

Zdaje sobie sprawę, że wszyscy którzy doświadczyli bólu związanego z wrastającym paznokciem boją się go dotykać, nic w tym dziwnego, ból jest nie do zniesienia.

Najważniejsze to, aby nie dopuścić do zbyt długich paznokci, które pod naciskiem butów pękają w niekontrolowanych miejscach. W przypadku pęknięcia w wale około paznokciowym, mogą pojawić się komplikacje, ponieważ sami nie jesteście w stanie wyrównać pęknięcia.

Tak jak wspomniałam wcześniej – najważniejsza jest PIELĘGNACJA. Uwaga: jeśli do skracania paznokci używacie nożyczek, tzw. obcinaczy lub innych narzędzi tnących, nie macie możliwości kontroli w którym kierunku paznokieć pęknie. Ta uwaga dotyczy szczególnie osób z kruchą płytką paznokcia.

Niestety, gdy paznokieć pęknie w wale około paznokciowym (tj. W miejscu, do którego nie ma możliwości dostępu i zaokrąglenia paznokcia w warunkach domowych), ból pojawi się za kilka dni. Przyczyną powstania bólu jest wzrost płytki paznokcia, czyli ostra krawędź pękniętego paznokcia zaczynająca wrastać w bok palca. Zaczynacie ,,dłubać” w tym miejscu i pogłębiacie jeszcze bardziej problem.

Natomiast można w bardzo prosty sposób zapobiec wrastaniu paznokci.

PAZNOKCIE NALEŻY SKRACAĆ ZA POMOCĄ PILNIKÓW DO PAZNOKCI.
Zrobicie to szybko i bezpiecznie. Opiłujcie go tuż przy samej skórze. Dla większego komfortu, możecie odsunąć palcem wał około paznokciowy i skrócić paznokieć możliwie jak najkrócej. Regulując paznokcie pilnikiem, nie uszkodzicie płytki paznokcia, a także nie zacznie wrastać Wam paznokieć. 

Dla tych którzy zmagają się z problemem palucha koślawego (tzw. halluksa) polecam kupić całościowe wkładki korekcyjne na halluksy do butów, które pozwolą poprawić układ palców. Duży paluch za ich pomocą lekko odchyli się od pozostałych tworząc bezpieczną granice. Takie wkładki dostaniecie w każdym sklepie rehabilitacyjnym. Natomiast konieczne jest systematyczne noszenie wkładek, tak aby przyzwyczaić stopy. Przy pierwszym bólu wyjmijcie je i dopiero następnego dnia znowu włóżcie wkładki. Kości stóp muszą mieć czas na nowe ustawienie.

W celu szczegółowego zapoznania się z tematem zapraszam na mój kanał na YouTube – „ PODOLOGIA W PIGUŁCE KATARZYNY RYTEL”, na którym poruszam zagadnienia związane z podologią.

Call Now Button